Francouzské hospodářství
Hospodářství Francie patřilo historicky spolu s britským k nejvyspělejším hospodářstvím světa. Změnu ale přinesl počátek 20.stol a prudký rozvoj Spojených států, které po první světové válce převzaly iniciativu a staly se vůdčím světovým hospodářstvím. Od té doby se Fancie propadá na pomyslném žebříčku nejvyspělejších zemí. Nyní je někde na hranicích první desítky, ale prognózy hovoří ne příliš pzitivně pro Francii. Je to hlavně díky silnému ataku z Asie. Hlavně Čína a Indie jsou země, které postupně přebírají iniciativu z rukou evropských lídrů.
Francie je největší evropská země a zemědělství zde hraje velmi důležitou roli. Ve Francii se vyprodukuje a vyveze nejvíce zemědělských produktů v celé Evropě. Problém je v tom, že francouzští farmáři jsou štědře dotování z dotačních fondů Evropské unie. Nadpodukce mléka, pšenice pak způsobuje rozsáhlé problémy celé unii a ta tak ztrácí konkurenceschopnost. Prosadit změny se ale podaří jen stěží, protože síla Francie v evropských institucích je stále značná.
Co se průmyslové výroby týče, byla značně poničena během druhé světové války a částečná obnova byla financována z Mashallova plánu na obnovu konkurenceschopnosti Evropy. Průmysl si ve francii vede lépe než zemědělství, a tak se Francie v průmyslové výrobě pyšní pátým místem ve světě.
Zajímavotí Francie je množství elektrické energie vyrobené v atomových elekrtrárnách. Jejich výstavba začla hlavně díky ropným krizím v 80. letech. Nyní se podílí výroba energie v atomovýcgh elektrárnách asi 40ti procenty na celkovém oběmu.
V posledních letech francouzskému hospodářství hodně škodí časté stávky odoborů a zaměstnanců. Prakticky jakýkoliv krok namířený, ač nepřímo, na zemaěstnance toho či onoho sektoru je doprovázen silnými protesty. Ty stojí ročně státní kasu miliony eur.